Leppävirta-päivä 4.6. – ennakkotietoja ohjelmasta

Leppävirta perustettiin omaksi pitäjäkseen 4.6.1639. Juhlistamme syntymäpäivää Leppävirta-päivän tapahtumilla. 

Osallistu myös julkaisemalla Leppävirta-päivän aikana kuvia #leppävirtapäivä
Leppävirta-päivä on hyvä tilaisuus tuulettaa kansallispukua, feresiä tai kansanpukua.

Tervetuloa mukaan ja vietä kiva päivä Leppävirralla. Ohjelma on maksuton, ellei erikseen toisin mainita.

Ohjelma tulee vielä päivittymään ja täydentymään. Tarkista ajantasainen ohjelmatieto: 4.6. Leppävirta-päivä – Leppävirta

OHJELMATIETOJA

7.00-21.00 Elämäni taulut. Neta Kiviniemen myyntinäyttely. Näyttely koostuu teoksista, jotka ovat olleet Neta Kiviniemen perheen kotien seinillä vuosina 1956-2024. Kirjasto, Koulutie 4.

8.30-9.30 Aamuinen puistojumppa.Sisä-Savon kansalaisopistoUrheilukenttä / tekonurmialue. Kokoontuminen urheilukentän parkkialueella. Säävaraus. 

10.00-14.00 Nuorten työpajan ja nuorten palvelujen toiminnan esittely. Tori.

10-15 Vesileppis: Kylpylään vapaa pääsy.

10.00-10.45 Vesileppis: Virtuaalivesijumppa.

10.00 Kotiseudun ja kesäisten laulujen äärellä – yhteislaulutilaisuus kotiseutuhengessä. Leppävirran pelimannien laulut ovat syntyneet kotiseudulla eletyn elämän myötä. Tervetuloa soittamaan ja laulamaan leppävirtalaisia lauluja ja kesäisiä kansanlauluja.

Järjestää Pohjois-Savon kansanmusiikkiyhdistys ja Leppävirran pelimannit. Leppävirran nuorisoseuran kahvio. Seurakallio, Seurakalliontie 1.

10.30-15.00 Vaikuttajanainen Tilda Löthman-Koponen – näyttely. Kunnantalo, Valtuustosali, Savonkatu 39    

11.00-20.00 Leppävirta-annos: Mustikka ja Minttu-jäätelöpallot ja kinuskikastiketta.”Mustikka kuin sinitaivas, minttu kuin maaemon nurminen syli ja kinuski kuin kivat ihmiset kioskilla” 5 €. Minnan jäätelökioski,Kirkkopuisto 

12.00-20.00 Vesileppis: Keilaamaan 10 € / h / rata. Keilahallilla tuotteita alehinnoin koko päivän. Padelvuoro 15€/h/koko päivän

12.00 alkaen Kansainvälistyvä Leppävirta, kansainväliset herkut: Paikkakunnan ukrainalaiset valmistavat ja tarjoavat ensimmäiselle 200 henkilölle kasvisborssikeittoa. Keitto on ilmainen. Pihalla soppatykki. Myös thaimaalaisia herkkuja myytävänä. Leppävirran maahanmuuttopalvelut esittäytyy. Pihakirppis. MA-Center, Alapihan kartano, Tuikkalantie 8.

12.00-16.00 Jorma Hynninen-palkinnon voittajan Sanna Nissisen näyttely ottaa haltuun kotiseutumuseon. 

Tee omatoimikierros Leppävirran historiallisissa kohteissa mihin tahansa aikaan: emuseo.fi/leppavirta/fi

Lapsille ja lapsenmielisille museobongaus. Leppävirran kotiseutumuseo, Savonkatu 28.

12.00-15.00 Leppävirran kirkonkylän asukasyhdistyksen ulkoilmakahvila museon edessä: kahvia/teetä & muurinpohjalettuja. Tule pitämään puhe mistä tahansa aiheesta!

13.00-13.45 Vesileppis: Lavis, lavatanssityylinen jumppa urheilukentällä, (säävaraus)

14.00 Aleksei Rybakovin pianokonsertti, samalla avoimet ovet Villa Wallen näyttelytiloihin. Konserttiin ja näyttelyyn on vapaa pääsy. Villa Walle, Savonniementie 60    

14.00 Tarinakoukku-piknik Leppävirran kirjastolla käsitöiden ja kotiseutuaiheisen kirjallisuuden parissa. Hyvällä säällä tapahtuma pidetään ulkona kirjaston takapihan nurmikolla, huonolla säällä kirjastosalissa.

Ota omat piknik-eväät ja retkituoli tai viltti mukaan. Kirjasto tarjoaa kahvia ja teetä. Jos haluat, pukeudu kansallispukuun. Voit ottaa itsestäsi tai ystävistäsi kuvia nostalgista kuvaustaustaa vasten. Leppävirran kirjasto, Koulutie 4  

17.00-18.00 Kotiseutujuhla: Juhlaesitelmä kuvataiteilijan työstä, Jorma Hynninen-palkinnon voittaja Sanna Nissinen. Leppävirran kulttuurin, urheilun, vapaaehtoistyön ja kunnia-ammattilaisen palkintojen jako. Nuori Leppävirta-palkinto.Kunnantalo, valtuustosali Savonkatu 39    

19.00 Werner Brosin keikka.  Leppävirran nuorisoseura myy virvokkeita. Seurakallio, Seurakalliontie 1.