Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

  • Tämä tapahtuma on mennyt.

12.11. Osallistuvan budjetoinnin suunnittelupaja

12.11.2025 @ 18:00

teksti osallistuva budjetointi

Tervetuloa osallistuvan budjetoinnin suunnittelupajaan 

Osallistuva budjetointi sai jälleen kuntalaiset ehdottamaan hyvinvointia lisääviä toimenpiteitä, joita kunta voi toteuttaa 30 000 € määrärahalla. Ehdotuksia kerättiin syyskuussa. Asukkaiden lisäksi ideoita voivat esittää yhdistykset, yritykset tai muut ryhmät. Unicefin Lapsiystävällinen kunta -periaatteiden mukaisesti osallistettiin koulut ja varhaiskasvatus kullekin ikäryhmälle sopivalla tavalla.

Jatkokehittämisvaiheessa järjestetään työpaja, jossa ideoita kehitetään: niitä yhdistellään, täsmennetään ja niistä saadaan aikaan suunnitelmia, jotka etenevät äänestykseen. Lisäksi jatkokehittämisvaiheessa kunnan asiantuntijat varmistavat, että ideat ovat toteuttamiskelpoisia ja budjetiltaan realistisia.

Äänestysvaiheessa kuntalaiset valitsevat parhaat suunnitelmat äänestämällä. Äänestys mahdollista myös alaikäisille. Eniten ääniä saaneet ideat toteutetaan. Kunnanhallituksen päätöksen jälkeen hanke etenee osana talousarviokäsittelyä.

Tervetuloa yhdessä keskustelemaan ja kehittämään saapuneista ehdotuksista äänestettäviä kokonaisuuksia.

Paikka: kunnantalo, valtuustosali

Lisätietoja:
Ann-Mari Karvinen
hyvinvointijohtaja
ann-mari.karvinen(at)leppavirta.fi

Tiedot

  • Päivämäärä: 12.11.2025
  • Aika:
    18:00

Tapahtumapaikka

  • Leppävirran kunnantalo
  • Savonkatu 39
    Leppävirta, Suomi
    + Google Map