Ajankohtaista nuorisopalveluissa

Nuorisopalveluiden kesän 2019 toiminta:

Päiväleirit kirkonkylän nuokkarilla (Laivurintie 22) 6-12-vuotiaille ma-pe 3.-14.6. klo 10-14.00.
Leiripäivät kylillä:
Ma 17.6 Kurjalan alakoulu klo 10-14.00
Ti 18.6 Oravikosken alakoulu klo 10-14.00
Ke 19.6 Timolan alakoulu klo 10-14.00
Ti 25.6 Konnuslahden mks-talo klo 10-14.00
Ke 26.6 Sorsakosken alakoulu klo 10-14.00
To 27.6 Paukarlahden päiväkoti klo 10-14.00
Leiripäivät suunnattu 6-12-vuotiaille. Leiripäivät vietetään pääsääntöisesti pihalla pelaillen ja leikkien.
Päiväleirit toteutuvat, jos osallistujia on 10/päivä. Leirimaksu 2€/pv (välipala tarjotaan).
Ilmoittautuminen kaikkiin leiritoimintoihin kaisa.suhonen@leppavirta.fi. Ilmoittautuminen päättyy 27.5. kirkonkylän päiväleirien osalta ja 10.6. kyläpäivien osalta.
Ilmoitettava lapsen nimi, ikä, ruoka-aineallergiat, sairaudet tai arkeen vaikuttavat asiat mitkä ohjaajien olisi hyvä tietää, huoltajan nimi ja numero sekä leiripäivät joille lapsi osallistuu.

 

Nuorten kesäretki ti 6.8. Linnanmäelle!
Lähtö torilta klo 7.30 ja paluu takaisin noin klo 22.00.
Linnanmäellä 12-18.00. Kyydin hinta 20€, maksetaan linja-autossa menomatkalla.
Jokainen hankkii rannekkeet itse. Rajattu määrä paikkoja myynnissä.
Alle 10-vuotiaat huoltajan/täysi-ikäisen kanssa.
Sitova ilmoittautuminen viimeistään 27.6. : marko.rasanen@leppavirta.fi
ilmoittakaa lähtijän nimi, ikä, puhelinnumero sekä alaikäisiltä huoltajan nimi ja puhelinnumero.

 

Heinäkuun nuorisopalveluiden toiminta on kesätauolla.

Lisätiedot:
www.leppavirta.fi/nuorisopalvelut
Kaisa Suhonen, vastaava nuoriso-ohjaaja,
0400 575 196

 

Meidän proggis - tukea nuorten projekteille

Meidän Proggis -rahoitus

Kehittämisyhdistys Mansikka myöntää 12–20 -vuotiaille nuorille rahoitusta isojen ja pienten nuorten näköisten unelmien toteuttamiseen.

Tarvitaan vain idea, uskallusta lähteä tavoittelemaan unelmia ja tarpeeksi monta hihojen käärijää! Uskon vahvistusta ja neuvontaa projektin läpiviemiseksi antavat Mansikan työntekijät ja paikkakunnan nuorisotyöntekijä.

Oma projekti voi olla vaikkapa bändi-ilta omalle paikkakunnalle, teatteriesitys tai vaikkapa talkoot skeittirampin kunnostukseen tai yhteisen kokoontumistilan sisustamiseksi. Meidän Proggis -rahaa voivat hakea 12-20-vuotiaat nuoret, joita on yhdessä vähintään kolme ja he suunnittelevat, toteuttavat ja arvioivat projektin yhdessä. Projektin aihe on vapaa, kunhan se on hyvin tapojen ja lakien mukainen. Proggisrahan suuruus on 100–1500 euroa.

Katso hakuohjeet ja hakulomake alla liitteenä.

Meidän Proggis -yhteyshenkilöt kunnittain:

Niina Miilunpohja, p. 0400 393 737, niina.miilunpohja@suonenjoki.fi

Mikko Latva-Kiskola, p. 040 576 5952, mikko.latva-kiskola@rautalampi.fi

Arto Lahtinen, p. 050 3879 969, arto.lahtinen@vesanto.fi

Juha Honkaselkä, p. 044 7499 303, juha.honkaselka@tervo.fi

Anneli Heikkinen, p. 040 729 0023, anneli.heikkinen@varkaus.fi

Kaisa Suhonen p. 0400 575 196,kaisa.suhonen@leppavirta.fi 

Yhteyshenkilö Mansikassa: Kirsi Malaska, p. 045 131 5077, kirsi.malaska@mansikkary.fi

Meidän proggis -hakuohje: http://www.mansikkary.fi/fi/document.cfm?doc=show&doc_id=94

Meidän proggis -hakulomake: http://www.mansikkary.fi/fi/document.cfm?doc=show&doc_id=95

Meidän proggis -raportointiohje: http://www.mansikkary.fi/fi/document.cfm?doc=show&doc_id=96